27 lutego 2013

Kamieniołom w Podgórzu

Kamieniołom Libana znają chyba wszyscy miłośnicy nietypowych zakątków Krakowa. Zdjęcie z jego terenów przesłała nam Kinga Nestorowicz.
Wstęp do kamieniołomu możliwy jest tylko na własne ryzyko. Obejrzeć go można z góry, idąc wąską ścieżką od Kopca Krakusa w kierunku Nowego Cmentarza Podgórskiego. Natomiast od strony ulicy Za Torem, przez zespół zabudowań Zarządu Gospodarki Komunalnej, możemy dojść do pomnika i cmentarza zastrzelonych więźniów obozu pracy (ciekawie zaprojektowane miejsce pamięci w postaci skalnej niszy) i zobaczyć kilka budynków pamiętających czasy Libana, w tym sztygarówkę z napisem “Szczęść Boże” oraz cenny ceglany budynek, w którym mieściła się siłownia lub remiza. (źródło)
Zachęcamy do poznania historii miejsca na stronie internetowej Podgórza. Bo czy wiedzieliście, że był tam ciężki obóz pracy Baudienstu - Służby Budowlanej dla Polaków w latach 1942-44? Albo, że rok później, po prywatyzacji pracowało tam aż 230 osób? Średnio rocznie w Wapienniku-Libanie wydobywano ok. 250 tys. ton kamienia wapiennego, lecz dziś jedyną oznaką obecności człowieka są stary komin od strony ul. Za Torem, śmieci i pozostałości po scenografii do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, która kosztowała 600 tysięcy dolarów.


4 komentarze:

  1. Bardzo klimatyczne zdjęcie

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie fajny blog. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Robilem w latach 70 przeglady tej bocznicy kolejowej-teraz to rozpacz. Zobaczcie jeszcze wykop w kamieniu do Plaszowa/od dworca pkp Podgorze do ul Wielickiej z tylu CPN /teraz mozna tam znalesc czesci nagrobkow z cmentarza Podgorskiego -wstyd

    OdpowiedzUsuń