1 sierpnia 2011

Podsumowanie lipca (15 zdjęć)

To pierwszy post z serii tych podsumowujących działalność na facebooku. Wiele z tych zdjęć jest zbyt ładnych, żeby pozwolić im przepaść w czeluściach tego portalu. Po dodatkowe informacje na temat zdjęć zapraszamy na strony autorów :)
autor: Santi Matías

źródło: biketrip.pl

Marcin Pabian

Mirosław Mrozik


Mirosław Mrozik
10 komentarzy:

 1. A generalnie jak z poszanowaniem Prawa Autorskiego? Znam conajmniej jedną osobe z Digart.pl, która była bardzo zdziwiona umieszczeniem jej pracy w Waszym serwisie. Ciekaw jestem reakcji admina.

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie- co z odpowiedzią na pytanie Anonima?

  OdpowiedzUsuń
 3. Naszym zdaniem prawo autorskie nie zostało złamane, gdyż nie wykorzystujemy zdjęć w sposób komercyjny (nie mamy na blogu reklam, nie czerpiemy z naszej działalności żadnych korzyści majątkowych). Nigdy nie przypisywaliśmy sobie ich autorstwa.

  Każde zdjęcie, które zamieściliśmy zarówno na stronie na facebooku jak i na blogu jest podpisane nickiem autora oraz opatrzone linkiem do jego galerii na digart.pl.

  Zamieszczając zdjęcia artystów z serwisu digart.pl mieliśmy na celu zainteresowania ich twórczością większej liczby odbiorców.

  Jeśli któryś z autorów jest urażony wykorzystaniem jego zdjęcia, prosimy o wiadomość, a zostanie ono niezwłocznie usunięte. W przyszłości będziemy informować wszystkich użytkowników, których prace zamieściliśmy gdziekolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do zasady należy uzyskiwać zgodę do dalszego rozporządzania, rozpowszechniania, publikowania etc. od autorów danego utworu. W moim mniemaniu wykorzystanie danego zdjęcia pomimo podania jego źródła oraz imienia autora może być uznane jako naruszenie praw autorskich majątkowych (art. 79) i osobistych (art. 78) oraz jako przestępstwo określone w art. 116 i n. ustawy. Z drugiej strony - w większości przypadków autorzy nie będą ponosili aż tak wielkich szkód bo ich twórczość będzie udostępniona szerszemu gronu - jeżeli będą o tym wiedzieli. Jednakże mają oni prawo to nadzoru nad sposobem korzystania z utworu i ewentualnego żądania zaprzestania bezprawnego naruszania (art. 78 w zw. z art. 16). Konkludując: Tak - zgoda jest wymagana, ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia z dozwolonym użytkiem ani cytatem. Sam posiadam konto na portalu digart.pl i nie byłbym zadowolony w przypadku gdyby dana osoba wykorzystała zdjęcie bez mojej zgody, lecz gdyby o nie zapytała i obiecała zamieścić informację o autorze - nie wahałbym się takiej zgody udzielić, być może honorarium wchodziłoby w rachubę. Także polujcie na moje zdjęcia w digarcie- też "krakowskie", byc może coś zarobię. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę o umieszczenie na waszym profilu na FB tego cytatu: "Jeśli któryś z autorów jest urażony wykorzystaniem jego zdjęcia, prosimy o wiadomość, a zostanie ono niezwłocznie usunięte. W przyszłości będziemy informować wszystkich użytkowników, których prace zamieściliśmy gdziekolwiek." I dodać, że teraz za każdym razem bedziecie prosić o zgode na wykorzystanie pracy. Inaczej będę zmuszony zgłosić nadużycie do admina FB.

  OdpowiedzUsuń
 6. A według mnie głupoty piszesz i tyle. Nie dość, że reklamują innych, to jeszcze problemy. Jak takiś łasy na forsę, to spróbuj sprzedać swoje dzieła, artysto. Żaden sąd nie potraktowałby poważnie takiego zgłoszenia. idź się lecz

  D.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka reklama? Na FB? Nie bądź śmieszny...A jakie jest niby kryterium przechwytywania prac z digarta? A któż jest tu wyrocznią, krytykiem i znawcą? sorki, poza tym głupot nie piszę. Nie jestem łasy na forsę. Własność intelektualna i artystyczna jest prawnie chroniona w Polsce i zwracam uwagę, aby tego prawa przestrzegać. Jak również dobrych manier i kultury. Po prostu zapytać! I zapewniam cię, że każdy sąd - w domyśle cywilny - taki pozew przyjmie, i istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością wygrania sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 8. A nie jest to reklama? 600 osób więcej, którzy niekoniecznie zaglądają codziennie na digarta. Zresztą, gdyby to był tak wielki problem, to już ktoś by napisał o tym. Zapewne ludzie z diga mają staty i widzą, skąd ludzie napływają. Ty jako jedyny masz tutaj problem, a żadne twoje zdjęcie nie ukazało się na DSK.

  D.

  OdpowiedzUsuń
 9. No bo ty zapewne wiesz, które prace są moje... No cóż. 600 osób. I dużo i mało. Ale dobrze wiesz, że nie o to chodzi. Korzystasz z cudzej własności i jeszcze jesteś urażony jesli ktoś zwróci Ci uwagę, że robisz to bezprawnie. I cały czas wmawiasz mi, że mam problem. Problem będziesz miał Ty. Ale to twój wybór, bo cięzko Ci zrozumieć, pojąć co to są dobre maniery, kultura. I to ktoś kto moderuje profil "artystyczny" na FB. Pozdrawiam i powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. DSK zamieściło moje zdjęcie może i wcześniej nic nie pisząc, ale jak zobaczyłam u nich moją pracę to tylko się ucieszyłam. Był odnośnik do galerii i nie widzę w tym niczego złego, tylko zdrową promocję. Są setki stron na facebooku (miłośników jedzenia, kobiet, pończoch... czegokolwiek!) którzy kradną zdjęcia z digarta i nikt nie wpadł na pomysł, żeby zamieszczać chociaż nick autora... więc myślę, że DSK nie robi tu niczego złego. A 600 osób to dużo, myślę, że większość autorów zamieszczonych na DSK zdjęć nie są artystami światowego formatu (ja również) i każde nowe dojście do ich galerii jest cenne. Tyle ode mnie, czekam na kolejne zdjęcia, tylko nie używajcie zdjęć Anonimowego, bo jemu się wybitnie nudzi i możecie sobie narobić kłopotów!

  OdpowiedzUsuń